Poznaj Mateusza

Hello/ ¡Hola!/ Cześć,

Nazywam się Mateusz Tomkowiak. Urodziłem się w Polsce i imigrowałem do Ameryki z moją rodziną (i czterema walizkami), gdy miałem 9 lat. Moja rodzina zaczęła od doła. Wynajęliśmy małe mieszkanie w Archer Heights, mój tata pracował na nocną zmianę w fabryce - teraz zamkniętej - a moja mama pracowała z niepełnosprawnymi dziećmi w Chicago Public Schools.

Rozmawiałem po polsku z rodzicami w domu, łamałem hiszpański z sąsiadami i nauczyłem się mówić po angielsku w Richard Edwards School. Poszedłem na studia do University of Chicago i odzyskalem doktorat na Uniwersytecie Princeton. Moje badania w dziedzinie polityki zdrowotnej i nauk politycznych dały mi możliwość pracy jako doradca ekonomistów zajmujących się systemem zdrowia. Moja analiza polityczna została opublikowana w prasie krajowej, jak Vox lub Politico Magazine, prasie lokalnej, jak WGN i Chicago Tribune, oraz w czasopismach naukowych. Moja praca jako instruktor w Princeton i University of Chicago dała mi możliwość nauczania, prowadzenia i uczenia się od pokolenia młodych. Przez cały czas byłem głośnym, konsekwentnym i niezależnym krytykiem struktury władzy w naszym stanie, państwie i mieście.

To był mój czas dorastania na południowo-zachodniej stronie Chicago, który poinformował mnie o moich życiowych wyborach i doprowadził mnie do poświęcenia się edukacji i opiece zdrowotnej. To tutaj doświadczyłem z pierwszej ręki nierówności edukacyjnych, zdrowotnych i dochodowych, które nękają wielu, i przynoszą korzyść nielicznym, którzy są bogaci i mają dobre kontakty.

Moja szkoła publiczna była tak przepełniona, że ​​przez wiele lat działała na dwie zmiany. Podczas gdy szkoły publiczne w innych częściach miasta i stanu otrzymywały tablety i nowe sale gimnastyczne, dzieci w moim sąsiedztwie otrzymywały 4-godzinną edukację dziennie, a ich życie rodzinne było wywrócone do góry nogami, gdy rodzice musieli wymyślić, jak dbać dla dzieci, które wróciły do ​​domu w południe lub nie wyjechały do ​​szkoły do ​​południa. Rzekomo potężni politycy, którzy reprezentują nas na południowym zachodzie, wysyłają swoje dzieci do drogich szkół prywatnych, podczas gdy reszta z nas walczy w niedofinansowanych szkołach publicznych. Nasze szkoły mają być drabinami do szans ekonomicznych, ale często po prostu cementują nasze nierówności. Dlatego starałem się o większą równość w szkolnictwie wyższym i pracowałem jako mentor dla młodych dzieci z południowo-zachodniej strony, aby mogły konkurować z bogatszymi dziećmi w procesie rekrutacji na studia.

Moja rodzina musiała także przetrwać poważne problemy zdrowotne wynikające z choroby psychicznej mojego brata. Przeżyliśmy brak ośrodków zdrowia psychicznego, niekończące się rozmowy telefoniczne z firmami ubezpieczeniowymi, bieganie po izbach przyjęć i posterunkach policji (które są zmuszone służyć jako nasze placówki zdrowia psychicznego), oraz stres o tym jak zapłacić za rachunki medyczne. Życie nie musi wyglądać tak dla tych, którzy stoją w obliczu nagłych wypadków zdrowotnych, więc postanowiłem w swoich badaniach i życiu publicznym zreformować nasz okrutny i nierówny system opieki zdrowotnej.

Wkrótce jednak zdałem sobie sprawę, że badanie, argumentowanie i pisanie nie wystarczy by wprowadzić zmiany. Istnieją silne siły polityczne, które stoją w drodze dobrej polityki publicznej. Ci politycy działają w sposób, który czyni farsę z naszej demokracji - uprzywilejowują niewielu, kosztem wielu. Jedynym sposobem wejscia w ich klub jest bogactwo i powiązania polityczne.

Ale mój ojciec pracował wieczorami i mówił łamanym angielskim, nie mógł zbierająć głosów dla Mike'a Madigana, więc moja rodzina, i wielu takich jak my, nie miała znaczenia. A poniewaz moja rodzina była biedna, nasze interesy były bezwartościowe dla prywatnej firmy Mike'a Madigana, ktora zajmuje się ponowną oceną podatku od nieruchomości . W ten sposób zachowują się nasi lokalni politycy. Bogacą się z nas. Nie jestem ani bogaty, ani dobrze połączony, i to właśnie informuje moją filozofię rządzenia. Chcę wejść do służby publicznej, aby upewnić się, że nasza społeczność zapewnia równe szanse dla wszystkich, a nie dlatego, że chcę się wzbogacić.

Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach będziemy mogli dowiedzieć się więcej o sobie nawzajem. Nie wahaj się ze mną skontaktować w razie pytań lub komentarzy,